Cilj programa rehabilitacije nakon moždanog udara je da vam pomogne vratiti vještine koje ste izgubili nakon utjecaja na određeni dio mozga.
Rehabilitacija nakon moždanog udara može vam pomoći vratiti neovisnost i poboljšati kvalitetu vašeg života. Studije su pokazale da je središnji živčani sustav prilagodljiv i da se mogu oporaviti neke funkcije. Također su otkrili da ukoliko to želimo učiniti, potrebno je trenirati te vještine.
Što je uključeno u rehabilitaciju?
Vrlo širok tim stručnjaka potreban je za potpuni oporavak nakon moždanog udara: psihijatar, neurolog, psiholog, fizijatar, ortoped, medicinska sestra, defektolog (po potrebi), kineziolog i naravno, fizioterapeut. Rehabilitacija nakon moždanog udara može uključivati neke ili sve od sljedećih aktivnosti, ovisno o dijelu tijela ili vrsti sposobnosti koje su pogođene.
Tjelesne aktivnosti
Vraćanje motoričkih funkcija uključuje korištenje vježbi radi poboljšanja mišićne snage i koordinacije. Trening mobilnosti najčešće uključuje učenje korištenja pomagala za hodanje , kao što su hodalice ili asistencija terapeuta. Svaka vježba naravno, potpomognuta je i elektrostimulacijom. Funkcionalna električna stimulacija uključuje korištenje električne energije za poticanje oslabljenih mišića i sastavni je dio fizikalne terapije. Osim stimulacije pojedinačnih mišićnih skupina, osobu se što prije počinje slati na vježbe propriocepcije i ravnoteže, pomoću kojih će se tijelu vratiti stabilnost u stajanju i hodu.
Kada bi se trebalo započeti sa rehabilitacijom?
Što prije započnete rehabilitaciju, to je vjerojatnije da će se povratiti izgubljene sposobnosti i vještine. No i sa rehabilitacijom treba biti oprezan i dozirati opterećenja, jer moramo osigurati da nećemo uzrokovati novi udar.
Većina stručnjaka kaže da već 24 do 48 sati nakon moždanog udara za vrijeme boravka u bolnici, rehabilitacija treba započeti.
Trajanje rehabilitacije ovisi o težini moždanog udara i povezanim komplikacijama koje su došle s njim. Dok se neke osobe vrate u normalno stanje za samo par tjedana, nekima oporavak traje i više od godinu dana.
Fizioterapeuti u Rehabilitaciji Nova i oprema koju imamo pruža rehabilitaciju lokomotornog sustava i vraćanje motoričkih funkcija kroz individualne vježbe i učenje vještina koje zaostaju. Također, na spravi Huber LPG Motion Lab, osobe na rehabilitaciji nakon moždanog udara, osim što vježbaju stranu tijela koja je oslabila prilikom nekorištenja i oštećenja , mogu testirati vlastite mišiće na istoj te kroz vježbe propriocepcije i balansa, vratiti pravilan obrazac hoda te ostalih sinkroniziranih aktivnosti.
Ana Ružić
mag. kineziologije u kineziterapiji
licenc.th. on ISOMED2000